Klasa II gimnazjum na zakończenie roku szkolnego 2017/2018 zafundowała sobie troszeczkę adrenalinki;), udając się do Forest Parku w Załakowie. Bawiliśmy się wspaniale, a po atrakcjach w parku skorzystaliśmy z gościnności resortu "Na Gwizdówce", gdzie przygotowano dla nas ognisko i oczywiście kiełbaski. Polecamy!
DWUDNIOWA WYCIECZKA KLAS I-III DO GOLUBIA -DOBRZYNIA I TORUNIA
W dniach 13-14 czerwca 2018 r. uczniowie klasy I, II i III pojechali na dwudniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem krzyżackiego zamku w Golubiu - Dobrzyniu. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy słuchali opowieści o turniejach rycerskich, oglądali pomieszczenia dla rycerzy, ich zbroje, broń, a także narzędzia tortur stosowane w dawnych czasach. Tam też dzieci zakupiły stosowne pamiątki - repliki kuszy, łuków, mieczy oraz proce.
Po przyjeździe do Torunia spotkali się z panią przewodnik, która oprowadzała nas po pięknym Toruniu. Uczniowie podziwiali stare mury obronne, baszty i bramy wjazdowe do miasta. Dowiedzieli się też o różnych sposobach obrony miasta np. oblewanie wroga gorącą kaszą, smołą czy posypywanie piaskiem. Idąc w kierunku Rynku Staromiejskiego przechodzili koło pięknej kamienicy, w której urodził się Mikołaj Kopernik, katedry świętych Janów z zegarem flisaczym i największym średniowiecznym zegarem wykonanym ze złota, srebra i cyny ofiarowanej przez torunian, a posiadającym tylko jedną wskazówkę. Idąc dalej widzieli figurę osła - dawne narzędzie kary za drobne przewinienia, monumentalny pomnik wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika wskazującego jedną ręką niebo, a w drugiej trzymającego dawny przyrząd astronomiczny: astrolabium, figurę psa Filusia pilnującego melonik i parasol swojego pana profesora Filutka, bohatera czasopisma Przekrój. Idąc wzdłuż murów obronnych zachwycali się kolorowymi rzeźbami mieszczan znajdującymi się w jego wnękach. Dotarli do ławeczki z posągiem pani Elżbiety Zawackiej, pseudonim ZO, oficera Armii Krajowej, jedynej kobiety wśród cichociemnych, pracownika naukowego oraz Honorowej Obywatelki Torunia.
Ratusz Staromiejski, herb Torunia, Fontanna Flisaka i osiem żab, a także metalowy kot na dachu to też miejsca, które zachwyciły wszystkich. Toruń to miasto pełne legend, no i kojarzące się przede wszystkim z piernikami. Nadeszła wreszcie pora na zajęcia w Piernikowej Chatce i samodzielne wykonanie pierników. To była prawdziwa frajda dla wszystkich, nawet opiekunów wycieczki. Po tak aktywnym dniu nasza grupa udała się na obiadokolację, a zaraz potem nastąpiło zakwaterowanie w hotelowych pokojach. Wieczór był bardzo miły i wesoły. Szkoda, że trwał tak krótko. Rano, po wykwaterowaniu się i śniadaniu, pojechali wszyscy do Geodium oglądać przepiękną wystawę poświęconą naszej planecie Ziemi. Na koniec pobytu w Toruniu należało jeszcze obejrzeć XIX wieczne forty, by potem udać się do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach i posłuchać bardzo ciekawego wykładu o Słońcu, Gwiazdach i badaniach kosmosu. Wszyscy wracali do Tuchlina bardzo zadowoleni. Podczas dwudniowego pobytu w Toruniu bardzo dużo widzieli, słyszeli i teraz mają o czym w domu opowiadać. Zdjęcia z wycieczki można oglądać w galerii.
Moje ulubione zwierzątko - rozstrzygnięcie konkursu
8 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moje ulubione zwierzątko" - oto wyniki:
I miejsce:
Alicja Migowska
Agata Reszka
Marcel Mielewczyk
II miejsce
Rozalia Myszk
III miejsce
Ewelina Płotka
Aleksander Tandek
Wyróżnienia: Milena Myszk i Fabian Lis
Do konkursu zgłoszono łącznie 30 prac - pozostałe dzieci otrzymały nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody ufundowane zostały przez Samorząd Szkolny oraz SKO.
Organizatorzy
Izabela Węsierska -Langa
Katarzyna Myszk
VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego "English Fun".
Dzisiaj w SP w Mojuszu odbył się VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego "English Fun". Uczniowie ze Szkół Podstawowych gminy Sierakowice wykazali się znajomością wiedzy zarówno leksykalno-gramatycznej, jak i wiedzy dotyczącej kultury krajów anglojęzycznych. Frekwencja dopisała.Test składał sie z 50 pytań. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Korda z kl. IV, Konrad Szczypior z kl. V, Kacper Migowski z kl. VI oraz Paulina Korda z kl. VII. W tym roku nie udało się zająć podium ale na pewno uczniowie rozwinęli swoje zdolności językowe.
UROCZYSTOŚĆ POSADZENIA DĘBU KATYŃSKIEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W TUCHLINIE
13 kwietnia 2018 roku Szkoła Podstawowa w Tuchlinie uhonorowała Dębem Pamięci ppor. Józefa Skorowskiego. Uroczystość rozpoczęła się akademią przygotowaną przez uczniów, którzy opowiadali o tym, co wydarzyło się w Katyniu. Wśród ofiar, które zginęły znalazł się ppor. Józef Skorowski – pełniący czternaście lat funkcję kierownika szkoły w Tuchlinie. Występ zakończył się wkopaniem Dębu Pamięci i odsłonięciem pamiątkowej tablicy.
Dnia 23 marca napisali o nas na portalu kartuzy.naszemiasto.pl.
Więcej informacji w zakładce Aktualności z życia szkoły
V Międzyszkolny Konkurs Piosenki w języku angielskim
22 marca 2018 roku po raz piąty nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnym przeglądzie piosenki w j.angielskim. Tym razem naszą szkołę reprezentowały solistki z klasy VII SP: Aneta Mielewczyk i Maja Knut. Rywalizując z jednastoma solistakmi z pozostałych szkół gminy Sierakowice, Maja Knut zajęła II miejsce. Gratulujemy!!!. Zdjęcia w galerii.
IX Marsz z Flagami upamiętniający 100 rocznicę urodzin ks. A. Peplińskiego
Chętni uczniowie uczęszczający na język regionalny kaszubski wzięli udział w IX Marszu z Flagami. Uczestnicy Marszu spotkali się w SP w Łyśniewie, w rodzinnej wsi ks. A. Peplińskiego, gdzie otrzymali mapy, znaki okolicznościowe, napoje, batony i drożdżówki. Następnie autokarem udali się do SP w Tuchlinie, skąd ruszyli zielonym szlakiem do Mściszewic, gdzie ks. Antoni był proboszczem i został pochowany. Podczas Marszu uczniowie poznawali strony rodzinne ks. Peplińskiego i znajomych, które Ksiądz uwiecznił w swoich piosenkach. Pokonaliśmy pieszo, ok 10 km. Na zakończenie w SP w Mściszewicach odbył się quiz na temat życia ks. A. Peplińskiego z nagrodami i kaszubski posiłek tj. chleb ze smalcem i ogórkiem, bigos oraz tradycyjna drożdzówka. Uczniowie byli zadowoleni. Czekają na następny Marsz!.
Mecz Trefla Gdańsk - ERGO ARENA
Uczniowie uczęszczający na zajęcia z j. regionalnego kaszubskiego, którzy wzięli udzial w III edycji konkursu plastycznego, w tym roku dot. Franciszka Kręckiego - pomorskiego bohatera Polski Niepodległej cieszyli się z udzialu w meczu piłki siatkowej mężczyzn oraz występu Weroniki Korthals. Emocje były ogromne. Zdjecia w galerii !!!.