Dnia 6 i 7 maja 2019r. odbyła się wycieczka klas I-V do Warszawy.
W poniedziałek, skoro świt, uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na dwudniową wycieczkę do stolicy.
Po kilkugodzinnej podróży przybyliśmy do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wycieczki był gmach Sejmu. Po załatwieniu formalności przepustkowych w Kancelarii weszliśmy na galerię sejmową, z której mogliśmy zobaczyć salę plenarną, miejsca rządu i marszałków Sejmu oraz lożę prezydencką. Po wysłuchaniu opowieści przewodnika o funkcjonowaniu parlamentu udaliśmy się do autokaru, aby udać się do Wilanowa.
W Wilanowie odbyliśmy spacer po pięknych ogrodach pałacowych, po czym udaliśmy się na zwiedzanie królewskich wnętrz. Po obejrzeniu komnat króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki udaliśmy się na muzealne warsztaty pt. „Ceramiczne piecuchy”.Piecuchy to piękne przedmioty, które wygrzewane są w piecach, czyli wyroby z biskwitu, fajansu, kamionki, majoliki i porcelany. Uczniowie uczyli się je rozpoznawać, poznawali funkcje, dowiedzieli się, kiedy i w jakich okolicznościach Europejczycy nauczyli się produkować kamionkę i porcelanę. Ponadto poznali techniki zdobienia fajansowych płytek. Na koniec zajęć każdy z uczniów zaprojektowal wzór na płytce, ktora po wypaleniu będzie pamiątką po spotkaniu w Wilanowie.
Z Wilanowa pojechaliśmy do Zielonki, miejsca naszego zakwaterowania. Po obiadokolacji rozpoczęły się harce i spotkania w naszych pokojach, które trwały aż do ciszy nocnej.
We wtorek wstaliśmy wcześnie, bo czekało nas mnóstwo atrakcji. Po śniadaniu skierowaliśmy się na Stadion Narodowy. Uczniom szybciej zabiły serca, gdy weszli na trybuny. Jeszcze ciekawiej było, gdy udaliśmy się do szatni. Każdy mogł usiąść na miejscach naszych piłkarzy, zobaczyć koszulki Lewandowskiego, Błaszczykowskiego, Piszczka, Milika i innych oraz sprawdzić, czy wygodne są miejsca dla zawodników rezerwowych.
Po wizycie na PGE Narodowym udaliśmy się na stację, aby przejechać się dwoma nitkami warszawskiego metra.
Metro dowiozło nas na Starówkę, gdzie mogliśmy podziwiać pomnik Syrenki, dawne kamienice, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pomnik Katastrofy Smoleńskiej, Grób Nieznanego Żołnierza. Mogliśmy też uczestniczyć przy zmianie warty przy tym grobie.
Ostatnim punkterm naszego pobytu w stolicy było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Tam wjechaliśmy na 30 piętro, aby podziwiać panoramę Warszawy i na nowo przypomnieć sobie miejsca, w których już byliśmy.
Po wyjściu z pałacu udaliśmy się na obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Tuchlina. Późnym wieczorem, tuż po godzinie 23.00 mogliśmy już wpaść w stęsknione ramiona naszych rodziców.
Wycieczka była męcząca, ale bardzo udana.