• "Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży Kartuzy 2018"

        • I miejsce Dziecięcego Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Tuchlińskie Skrzaty"

          We Wtorek 22 października wzięliśmy udział w Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży Kartuzy 2018. Na scenie zaprezentowaliśmy tradycyjne tańce i piosenki  kaszubskie.  Choreograf Zespołu Pani Irena Warmowska przygotowała piękny układ taneczny zwieńczony śpiewem w wykonaniu solistów. Jak zwykle młodzież tańcząca  na scenie dała z siebie wszystko, ich taniec był radosny i żywiołowy a gromkie brawa na końcu występu dały nam dużo satysfakcji. Oprawę muzyczną w trakcie występu zapewnili nam Wojciech Złoch - instruktor muzyki grający na akordeonie oraz Piotr Złoch grajacy na kontrabasie.

          Występy oceniała niezależna komisja w składzie: Mirosława Kazana - twórca ludowy, Aleksandra Maciborska - Pytka - dyrektor Centrum Kultury w Kartuzach oraz Barbara Kąkol - dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. W oczach komisji byliśmy najlepsi. 

          Werdykt komisji był dla nas miłą niespodzianką bardzo cieszyliśmy się ze zwycięstwa. W nagrodę otrzymaliśmy drukarkę atramentową oraz grę planszową "Masterchef".

          Zespół kolejny raz potwierdził swój wysoki poziom artystyczny.

          Jarosław Jóskowski

          Kierownik DKZPiT "Tuchlińskie Skrzaty"

           

      • Świętowanie Dnia Drzewa
        • Świętowanie Dnia Drzewa

        • 10 października bieżącego roku  klasy Ia, II oraz III z okazji Dnia Drzewa udały się do Sulęczyna na spotkanie z leśnikiem panem Tomaszem Kreftą. Pan leśniczy na początek spotkania udzielił uczniom kilku ważnych informacji nt. zachowania się w lesie, a następnie  oprowadzając po lesie opowiadał o różnych gatunkach drzew, sposobach ich pielęgnacji, rozmnażania w tzw. szkółkach leśnych, o sprzymierzeńcach drzew, a także o szkodnikach. Później dzieci uczyły się rozpoznawać gatunki drzew po kształcie liści. Wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się tablicom edukacyjnym znajdującym się przy leśnych ścieżkach przedstawiających ilustracje i opisy ptaków oraz owadów występujących na terenie lasu. Dzieci miały okazję oglądać różne tropy zwierząt, które zauważyły na leśnej drodze oraz miejsca żerowania dzików tzw. buchtowiska. Dzień był ciepły i słoneczny, więc spacer po lesie z leśnikiem okazał się bardzo przyjemny i pouczający. Na koniec spotkania dzieci mogły zadawać pytania panu leśnikowi, który chętnie i cierpliwie na nie odpowiadał. W podziękowaniu wręczyły wrzosy oraz samodzielnie wykonany przez uczniów klasy II bukiet kwiatów z jesiennych liści. Wszyscy wracali do szkoły niosąc w rękach dary lasu: piękne, kolorowe liście, żołędzie i szyszki. Taki sposób uczczenia Święta Drzewa wszystkim bardzo się spodobał.

      • Spotkanie z gościem
        • Spotkanie z gościem

        • 21 września 2018 roku klasa II gościła na swoich zajęciach pana Józefa Naczka, jednego z najstarszych mieszkańców Tuchlina. Pan Józef 11 listopada skończy 94 lata.  Gość opowiadał dzieciom, jak wyglądała szkoła i nauka w szkole, gdy sam był jeszcze uczniem. Przede wszystkim drugoklasiści dowiedzieli się, że wówczas uczono: rachunków, języka polskiego, historii i religii. Książki nie były tak bogato ilustrowane jak dziś, a sama szkoła była niewielkim budynkiem, gdzie w jednej sali zazwyczaj uczyły się dwa roczniki uczniów. Na koniec roku szkolnego uczniowie zdawali egzaminy. Kto je zdał - przechodził do następnej klasy, kto nie zdał - powtarzał klasę jeszcze raz. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadania gościa. Pan Józef opowiadał również o tym, co działo się w Tuchlinie podczas II wojny światowej. Na zakończenie spotkania podziękowały gościowi za ciekawe opowieści  wręczając bukiet wrzosów. Życzymy panu Naczkowi dużo zdrowia i gratulujemy tak doskonałej pamięci.

        • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "TRZEŹWY UMYSŁ"

        • Pod koniec ubiegłego roku szkolnego uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w konkursie "Trzeźwy umysł". W połowie września  dowiedzieliśmy się, że nagrody w tym konkursie zdobyli: Dominik Popowicz z klasy III i Maciej Szczypior z oddziału przedszkolnego. Uczniów do konkursu przygotowały Mirona Rafalska i Izabela Węsierska - Langa. 

        • DZIEŃ TRZECIOKLASISTÓW

        • 18 września klasa III miała swoje święto. Postanowiła je spędzić wraz z wychowawczynią w pięknych okolicznościach przyrody - w gospodarstwie Państwa Izabeli i Adama Pobłockich. Czekało tam na nas wiele atrakcji: ognisko i pieczenie kiełbasek, zabawy na huśtawkach, gra terenowa z zagadkami oraz samodzielne wykonanie zabawki - slime.  Mieliśmy też sposobność spróbowania swoich sił na torze przeszkód, który przygotował dla nas pan Adam. Państwo Pobłoccy na zakończenie gościny poczęstowali nas owocami z własnego sadu oraz słodyczami. Dodatkowo nasza klasa otrzymała ogrodowe dary jesieni do klasowego kącika przyrody. To był bardzo udany dzień.

      • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

        • 15. września obchodziliśmy po raz dziesiąty Międzynarodowy Dzień Kropki, jako, że przypadało to w sobotę, w naszej szkole ten dzień uroczyście obchodziliśmy w poniedziałek 17 września. Dzień Kropki jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Nauczyciele klas I - III zorganizowali tego dnia dla swoich uczniów wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. Uczniowie, którzy tego dnia przyszli do szkoły w ubraniach w kropy, kropki i kropeczki najpierw obejrzeli film o małej dziewczynce Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Film ten został nakręcony na podstawie książki Petera Reynoldsa pt: "The Dot". I to właśnie ta historia była inspiracją do powstania Międzynarodowego Dnia Kropki. Następnie nasi uczniowie zamienili się w małych artystów: malowali kropkowe tapety, wykonywali obrazki z kropek, wyczarowywali z kropki magiczne rzeczy, nie bali się ani farbek, ani kredek, pisaków, czy też plasteliny. Tworzyli z wielką radością i zapałem kropkowe dzieła, opowiadali co one przedstawiają, a nauczyciele wszystkie prace z uśmiechem wieszali na gazetkach szkolnych. Nie zabrakło też kropkowej matematyki. Dzieci grały w grę "Obrysuj kropki"- rzucały kostką, obrysowywały kropki i liczyły swoje punkty. Na zakończenie dnia każdy uczeń mógł pozować do zdjęcia w fotobudce - oczywiście całej w kropki:) Radości było co niemiara.

        • ZMIANA W ZASADACH PŁATNOŚCI ZA DOŻYWIANIE DZIECI

        • Szanowni Rodzice

           

          W związku z nowymi zasadami opłat za posiłki, prosimy o zapoznanie się z  tekstem i instrukcją dotyczącą wysłania przelewu za posiłki, założenia konta i rejestracji w celu logowania się w systemie. Założenie konta w systemie pozwoli państwu na sprawne dokonywanie wpłat i możliwość zgłoszenia nieobecności dziecka, a tym samym dokonać kompensaty wpłaconych środków. Wszystkie informacje znajdą państwo na stronie internetowej :

           

          www.smacznesierakowice.pl

           

          Mamy nadzieję że nowy system płatności nie przysporzy państwu trudności, a w razie problemów czy też braku możliwości skorzystania z internetu prosimy zwrócić się do sekretariatu szkoły w celu zgłoszenia niedogodności bądź bezpośreni kontak e-mailowy : smacznesierakowice@wp.pl lub tel. 503 800 378

        • INFORMACJA O DOŻYWIANIU W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

        • Szanowni Rodzice, Opiekunowie dzieci

           

          Informujemy, iż została utworzona strona www. dotycząca dożywiania w szkołach, oddziałach przedszkolnych/przedszkolach w gminie Sierakowice na którą zapraszamy - www.smacznesierakowice.pl - na stronie znajdują się informacje m.in. na temat w jaki sposób odbywają się płatności, dokładna instrukcja dla wszystkich chętnych rodziców dzieci, które chcą zakupić posiłki - w jaki sposób należy dokonywać płatności, e-bok, aktualne menu, oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące dożywania. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu e-mailowego bądź telefonicznego pod nr 503 800 378.

          SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA ZAPOZNANIE SIĘ Z NASZĄ STRONĄ.

      • Forest Park Załakowo, Klasa II gimnazjum.
        • Forest Park Załakowo, Klasa II gimnazjum.

        • Klasa II gimnazjum na zakończenie roku szkolnego 2017/2018 zafundowała sobie troszeczkę adrenalinki;), udając się do Forest Parku w Załakowie. Bawiliśmy się wspaniale, a po atrakcjach w parku skorzystaliśmy z gościnności resortu "Na Gwizdówce", gdzie przygotowano dla nas ognisko i oczywiście kiełbaski. Polecamy!

      • DWUDNIOWA WYCIECZKA KLAS I-III DO GOLUBIA -DOBRZYNIA I TORUNIA
        • DWUDNIOWA WYCIECZKA KLAS I-III DO GOLUBIA -DOBRZYNIA I TORUNIA

        •      W dniach 13-14 czerwca 2018 r. uczniowie klasy I, II i III pojechali na dwudniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem krzyżackiego zamku w Golubiu - Dobrzyniu. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy słuchali opowieści o turniejach rycerskich, oglądali pomieszczenia dla rycerzy, ich zbroje, broń, a także narzędzia tortur stosowane w dawnych czasach. Tam też dzieci zakupiły stosowne pamiątki - repliki kuszy, łuków, mieczy oraz proce.

                  Po przyjeździe do Torunia spotkali się z panią przewodnik, która oprowadzała nas po pięknym Toruniu. Uczniowie podziwiali stare mury obronne, baszty i bramy wjazdowe do miasta. Dowiedzieli się też o różnych sposobach obrony miasta np. oblewanie wroga gorącą kaszą, smołą czy posypywanie piaskiem. Idąc w kierunku Rynku Staromiejskiego przechodzili koło pięknej kamienicy, w której urodził się Mikołaj Kopernik, katedry świętych Janów z zegarem flisaczym i największym średniowiecznym zegarem wykonanym ze złota, srebra i cyny ofiarowanej przez torunian, a posiadającym tylko jedną wskazówkę. Idąc dalej widzieli figurę osła - dawne narzędzie kary za drobne przewinienia, monumentalny pomnik wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika wskazującego jedną ręką niebo, a w drugiej trzymającego dawny przyrząd astronomiczny: astrolabium, figurę psa Filusia pilnującego melonik i parasol swojego pana profesora Filutka, bohatera czasopisma Przekrój. Idąc wzdłuż murów obronnych zachwycali się kolorowymi rzeźbami mieszczan znajdującymi się w jego wnękach. Dotarli do ławeczki z posągiem pani Elżbiety Zawackiej, pseudonim ZO, oficera Armii Krajowej, jedynej kobiety wśród cichociemnych, pracownika naukowego oraz Honorowej Obywatelki Torunia.

                Ratusz Staromiejski, herb Torunia, Fontanna Flisaka i osiem żab, a także metalowy kot na dachu to też miejsca, które zachwyciły wszystkich. Toruń to miasto pełne legend, no i kojarzące się przede wszystkim z piernikami. Nadeszła wreszcie pora na zajęcia w Piernikowej Chatce i samodzielne wykonanie pierników. To była prawdziwa frajda dla wszystkich, nawet opiekunów wycieczki. Po tak aktywnym dniu nasza grupa udała się na obiadokolację, a zaraz potem nastąpiło zakwaterowanie w hotelowych pokojach. Wieczór był bardzo miły i wesoły. Szkoda, że trwał tak krótko. Rano, po wykwaterowaniu się i śniadaniu, pojechali wszyscy do Geodium oglądać przepiękną wystawę poświęconą naszej planecie Ziemi. Na koniec pobytu w Toruniu należało jeszcze obejrzeć  XIX wieczne forty, by potem udać się do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach i posłuchać bardzo ciekawego wykładu o Słońcu, Gwiazdach i badaniach kosmosu. Wszyscy wracali do Tuchlina bardzo zadowoleni. Podczas dwudniowego pobytu w Toruniu bardzo dużo widzieli, słyszeli i teraz mają o czym w domu opowiadać. Zdjęcia z wycieczki można oglądać w galerii.

      • WYCIECZKA KLAS I- III DO BYTOWA
        • WYCIECZKA KLAS I- III DO BYTOWA

        • 17 maja 2018 roku klasy edukacji wczesnoszkolnej wybrały się do Bytowa na wycieczkę. W programie wycieczki był udział w przedstawieniu edukacyjno-teatralnym „Przydasie” oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego z przewodnikiem. Fotograficzna relacja w galerii. 

      • Moje ulubione zwierzątko - rozstrzygnięcie konkursu
        • Moje ulubione zwierzątko - rozstrzygnięcie konkursu

        • 8 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moje ulubione zwierzątko" - oto wyniki:

          I miejsce:        

          Alicja Migowska

          Agata Reszka

          Marcel Mielewczyk

          II miejsce

          Rozalia Myszk

          III miejsce

          Ewelina Płotka

          Aleksander Tandek

          Wyróżnienia: Milena Myszk i Fabian Lis

          Do konkursu zgłoszono łącznie 30 prac - pozostałe dzieci otrzymały nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody ufundowane zostały przez Samorząd Szkolny oraz SKO.

           

           

          Organizatorzy

          Izabela Węsierska -Langa

          Katarzyna Myszk

      • VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego "English Fun".
        • VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego "English Fun".

        • Dzisiaj w SP w Mojuszu odbył się VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego "English Fun". Uczniowie ze  Szkół Podstawowych  gminy Sierakowice wykazali się znajomością wiedzy zarówno leksykalno-gramatycznej, jak i wiedzy dotyczącej kultury krajów anglojęzycznych. Frekwencja dopisała.Test składał sie z 50 pytań. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Korda z kl. IV, Konrad Szczypior z kl. V, Kacper Migowski z kl. VI oraz Paulina Korda z kl. VII. W tym roku nie udało się zająć podium wink ale na pewno uczniowie rozwinęli swoje zdolności językowe. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Tuchlinie
      • telefon stacjonarny - 58 684 68 80
      • Tuchlino 16B, 83-340 Sierakowice Poland
      • Sekretarz 506 810 464
      • Dyrektor 506 810 421
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej