• O zespole

• Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” powstał we wrześniu 1984 roku przy Szkole Podstawowej w Tuchlinie. W tym roku obchodzi swój jubileusz XXX-lecia istnienia. Zespół powstał z inicjatywy ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej  Pana Jana Baski. Choreografem Zespołu została Pani Irena Warmowska. Zajęcia taneczne realizowano w ramach gier i zabaw. Uczestnikami byli uczniowie od IV do VIII klasy Szkoły Podstawowej, zespół liczył około 30 osób. W okresie swojej działalności zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. „Medal Stolema”, „Zasłużony dla Gminy Sierakowice” Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009r. oraz wyróżnienie „Perła Kaszub”.

Zespół prezentuje swój  dorobek na  scenach w kraju jak i zagranicą. W ramach swojej działalności Zespół występował między innymi w Gruzji, Szwecji, Niemczech, Słowacji, Litwie i Ukrainie prezentując kulturę Kaszub.

Obecnie zespół liczy około 60 osób. DKZPiT „Tuchlińskie Skrzaty” jest zespołem tańczącym i śpiewającym w dwóch grupach wiekowych:

• grupa młodsza dzieci w wieku  od 4 do 9 lat – jej członkowie to uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I – IV Szkoły Podstawowej w Tuchlinie
          • grupa starsza dzieci i młodzież w wieku od 9 do 15 lat jej członkowie to uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz klas I - III Gimnazjum.

Kierownikiem Zespołu jest obecny dyrektor Zespołu Szkół w Tuchlinie – Pan Jarosław Jóskowski.

Kierownikiem Muzycznym odpowiedzialnym za dobór utworów muzycznych i przygotowanie kapeli jest Pan Jan Baska.

Choreografię i układy taneczne tworzy Pani Irena Warmowska.

• Szkoła Podstawowa w Tuchlinie
      • zstuchlino@op.pl
      • Tuchlino 16B, 83-340 Sierakowice

• Forest Park
    • Forest Park w Załakowie
    • WYCIECZKA DO GOLUBIA-DOBRZYNIA I TORUNIA
    • WYCIECZKA DO BYTOWA
    • Jak nie czytam jak czytam
    • IV Literacka Wanoga
    • Akademia z okazji Dnia Matki i Ojca.
    • Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Tuchlinie do Czech, Austrii i Słowacji.
    • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
    • Uroczystość Posadzenia Dębu Katyńskiego przy Szkole Podstawowej w Tuchlinie
    • IX Marsz z Flagami
    • VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego "English fun"