O zespole Kapela zespołu Program - Grupa młodsza Program - Grupa starsza

O zespole

Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” powstał we wrześniu 1984 roku przy Szkole Podstawowej w Tuchlinie. W tym roku obchodzi swój jubileusz XXX-lecia istnienia. Zespół powstał z inicjatywy ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej  Pana Jana Baski. Choreografem Zespołu została Pani Irena Warmowska. Zajęcia taneczne realizowano w ramach gier i zabaw. Uczestnikami byli uczniowie od IV do VIII klasy Szkoły Podstawowej, zespół liczył około 30 osób. W okresie swojej działalności zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. „Medal Stolema”, „Zasłużony dla Gminy Sierakowice” Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009r. oraz wyróżnienie „Perła Kaszub”.

Zespół prezentuje swój  dorobek na  scenach w kraju jak i zagranicą. W ramach swojej działalności Zespół występował między innymi w Gruzji, Szwecji, Niemczech, Słowacji, Litwie i Ukrainie prezentując kulturę Kaszub.

Obecnie zespół liczy około 60 osób. DKZPiT „Tuchlińskie Skrzaty” jest zespołem tańczącym i śpiewającym w dwóch grupach wiekowych:

  • grupa młodsza dzieci w wieku  od 4 do 9 lat – jej członkowie to uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I – IV Szkoły Podstawowej w Tuchlinie
  • grupa starsza dzieci i młodzież w wieku od 9 do 15 lat jej członkowie to uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz klas I - III Gimnazjum.

Kierownikiem Zespołu jest obecny dyrektor Zespołu Szkół w Tuchlinie – Pan Jarosław Jóskowski.

Kierownikiem Muzycznym odpowiedzialnym za dobór utworów muzycznych i przygotowanie kapeli jest Pan Jan Baska.

Choreografię i układy taneczne tworzy Pani Irena Warmowska.